.:: مجله طب نما - رازک ::.
آزمون مزاج شناسی
فروشگاه طب نما
دانلود اپلیکیشن
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

رازک

نام علمی: Humulus lupulus

رازک

 گیاهی علفی و چندساله است. ساقه‌هایش یک­ساله و دو پایه و ساق‌هایش زاویه‌دار، موجی، پیچیده و چسبنده است که به ارتفاع ده متر می‌رسد. برگ‌هایش شبیه به برگ مو دندانه‌دار و پوشیده از کرک است. پایین برگ سبز روشن  و بالای آن سبز تیره است. این گیاه گل­های نر و ماده دارد. این گل‌ها به رنگ زرد و سبز روی ساقه به طور جداگانه ظاهر می‌شوند. گل‌های نر ریز، کوچک و خوشه‌ای است. گل‌های ماده‌ی آن به شکل مخروطی است. گل‌ها در ماه‌های تیر تا شهریور دوام دارند. گیاه رازک خزنده است و همیشه نیاز به تکیه‌گاهی دارد که خود را بالا بکشد. خواص درمانی آن در گل‌های ماده­ی آن است. در این گل‌های زرد رنگ گردی به نام لوپین وجود دارد که بویش تند و نافذ و طعمش کمی تلخ است. از آنجایی که تمام خواص طبیعی آن در ماده­ی لوپین است در چیدن و خشک کردن گل­ها باید دقت شود. برای خشک کردن لازم است که گیاه را روی پارچه‌ای پهن کرد و در آفتاب مستقیم خشک کرد و بعد در ظرف چوبی دردار دور از رطوبت نگهداری کرد. عصاره‌ی گیاه به عنوان طعم­دهنده در غذا و صنعت نوشابه­سازی مصرف می‌شود. بیشترین مصرف گیاه از قدیم تا اکنون در صنعت ساخت ماءالشعیر بوده است. چون طعم آن را تلخ می‌کند و عطری به آن می‌دهد و مهم تر از همه از فاسد شدن آن جلوگیری می­کند. برای اولین مرتبه از آن در کارخانجات آبجوسازی ایتالیا در قرن هفدهم استفاده شد و پس از آن سایر کشورهای دیگر نیز از گیاه استفاده کردند. گیاه رازک در آلمان اهمیت خاصی دارد. اخیراً رازک را پرورش می‌دهند اما گیاه به طور خودرو در بسیاری از مناطق می‌روید. در ایران در گرگان، مازندران، در سواحل دریا، لاهیجان و بسیاری دیگر از شهرهای شمال دیده می‌شود.

رازک طبیعت معتدل دارد.

قسمت مورد استفاده: سرشاخه‌های گل‌دار

حمام کردن در وانِ زوائد حاصل از تخمیر رازک، تأثیر جوان­کننده دارد و برای رفع مشکلات قاعدگی موثر است. رازک آرام‌بخش است، به­خصوص هنگامی که همراه با آرام‌بخش‌های گیاهی دیگر مانند گل ساعتی مصرف شود. اگر به صورت مساوی از هرکدام دم کنید و  شب موقع خواب میل کنید بسیار موثر است. برخی اوقات، در افرادی که رازک می‌چینند، اثرات آرام‌بخش مشاهده می‌شود. گاهی نیز به منظور رفع مشکلات عصبی، گل‌های رازک را در بالش می‌گذاشتند. 

تقویت معده، ‌اشتها آور: پنج گرم رازک را به مدت ده دقیقه با یک لیوان آب جوش در قوری چینی دم کنید و بعد از صاف کردن با عسل شیرین کنید و بنوشید.

درد مفاصل(حتی دردهای ناشی از سرطان): مقداری سرشاخه‌های گل‌دار رازک را با آب کم روی حرارت بگذارید تا یک جوش بزند. بعد آن را مرتب روی محل ماساژ دهید.

کندی ادرار، عفونت کلیه: پنج گرم گل رازک را با یک لیوان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و صاف­کرده­ی آن را بعد از غذا بنوشید.

غلظت خون: پنج گرم گل رازک را با یک لیوان آب جوش دم کنید و بعد از غذا بنوشید.

انگل در کودکان بالای سه سال: مقداری گل رازک را با یک فنجان آب جوش دم کنید و شب‌ها موقع خواب به کودک بنوشانید.

نعوظ دردناک: سه گرم گیاه را هر شب دم کنید و بنوشید.

کم خونی به­خصوص در کودکان: دو گرم رازک را با یک فنجان آب جوش در قوری چینی، استیل یا بلور به مدت ده دقیقه دم کنید و بعد از صاف کردن آن را با کمی شکر سرخ شیرین کنید و بنوشید.

تقویت معده: پنج گرم گل رازک را با یک لیوان آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و بعد از هر غذا صاف کرده‌ی آن را بنوشید.

نکته­ ها:

  • مصرف رازک برای کودکان زیر دو سال و خانم‌های شیرده و باردار زیان‌آور است.
  • مصرف رازک ممکن است در بعضی افراد به علت گرده‌های گیاه حساسیت پوستی ایجاد کند.

فروشنده طب نما باشید.

اطلاعات بیشتر ارسال عدد 9 به 09303030352

خبرنامه

شــماره ​تماس (24 ساعت) :
031-42629718
ایجاد یک زندگی سالم و ارگانیک با محصولات گیاهی ایرانی
فـروش تمام محـصـولات با قـیمـت درج شـده روی کالا 

   

اصــالت کالا : تمامی محصولات از خود کارخانه تولید کننده تهیه و توزیع میگردند.
گارانتی : در صورت عدم تطابق ســفارش مرجــوع و وجه برگشــت داده می شـود.
سیب سلامت : محصولات دارای سیب سبز سلامت سازمان غذا و دارو می باشند .
ارسال مـحــصولات از طریق پست و با جـــعبه و بــسته بندی پســت (دارای پلمپ) 
© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا