.:: مجله طب نما - اهمیت پزشکی از نظر اسلام ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

اهمیت پزشکی از نظر اسلام

امام باقر (ع): بدان که هیچ دانشی چون جستن سلامت نیست و هیچ سلامتی چون سلامت دل نیست لذا از نظر اسلام، طب روان، ارزشمندتر از طب جسم و طب جسم ارزشمندتر از سایر علوم است.

پیامبر اسلام: العلم علمان: علم الادیان و علم الابدان (دانش بر دو گونه است: دانش دین­ها و دانش بدنها)

طبابت کار خداوند است و شفا از اوست و برار هر دردی درمانی قرار داده است جز مرگ.

قرآن کریم: از ابراهیم خلیل (ع) نقل می­کند: «و اذا مرضت فهو یشفین» و چون بیمار شوم، او (خداوند) شفایم می­دهد.

طبابت، کار خداوند است و طبیب واقعی اوست. خداوند است که خواص درمانی را در داروها نهاده و در نظام آفرینش، برای هر دردی دوا می­آفریند و به انسان، استعداد شناخت دردها و داروها و چگونگی درمان آنها را عنایت کرده و اوست که مظهر نام­های طبیب و شافی است.

طب اسلام، طب پیشگیری است

سوره مائده آیه ۱۶: خداوند، هر که را از خشنودی او پیروی کند، بوسیله آن ]کتاب[ به راههای سلامت رهنمون می­شود.

سوره نساء، آیه ۱۳۴: هر کس پاداش دنیا می­خواهد، ]بداند که[ پاداش دنیا و آخرت نزد خداست.

با توجه به احکام و آیات فوق متوجه می­شویم، در اسلام، آنچه برای سلامت جسم و یا جان خطرناک و زیان­بار است، حرام یا مکروه است و آنچه برای سلامت انسان، لازم و مفید است، واجب یا مستحب است و آنچه سود و یا زیانی برای جسم و جان ندارد مباح شناخته شده است. لذا طب پیشگیری در متن مقررات و احکام اسلام گنجانده شده و اجرای کامل و دقیق قوانین الهی در زندگی، سلامت جسم و جان انسان را بهمراه دارد.

امام رضا (ع): (علل الشرایع ص ۵۹۲)

هر آنچه خداوند، حلال کرده در آن صلاح و بقای بندگان است و بدان نیازی گریزناپذیر دارند و هر آنچه که حرام شده است بندگان، بدان نیازی ندارند و همه آنها موجب تباهی و نابودی­اند.

خداوند در قرآن می­فرمایند: «الا بذکرالله تطمئن القلوب» فقط به یاد خدا دلها آرام می­گیرد.

در علم جدید و دنیای غرب نیز ثابت شده است که آرامش روحی و روانی مبنای آرامش جسمی است و به فرموده خداوندی که انسان را آفریده است این آرامش جز با یاد و توجه به خدا و قوانین اوبدست نمی­آید و براساس همین است که دنیای غرب با توجه به پیشرفت­های علمی و پزشکی و مادی فراوانی که دارند اما آمار خودکشی در آنها بالاتر از جامعه مسلمانان است و حتی آمار بیماریهای جسمی مانند سرطان و بیماری­های قلب و عروق نیز در آن بالاست.

بعنوان مثال در جامعه خود ما، عمر علمای اسلام خیلی بیشتر از علمای پزشکی است زیرا علمای اسلام با توجه به رعایت بیشتر قوانین اسلام از آرامش بیشتری نسبت به پزشکان برخوردارند و لذا عمر بیشتری دارند اما پزشکان که خط مقدم رعایت­کنندگان بهداشت در جامعه محسوب می­شوند عمر بیشتری از سایر افراد جامعه ندارند و شاید هم عمر آنها از خیلی افراد جامعه کمتر باشد.

مبدا علم طب الهی است:

سرآغاز علم طب، آموزه­های وحی بوده است اما تجربه دانشمندان بدان افزوده ده است و تدریجا این دانش گسترده شده و می­شود.

اهل بیت و دانش پزشکی:

پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت آن بزرگوار، نه تنها از دانش پزشکی، بلکه از همه علوم، نه از راه تحصیل، بلکه از طریق الهام الهی برخوردار بوده­اند، به گونه­ای که هرگاه اراده می­کردند چیزی را بدانند، می­دانستند.

اما صادق (ع): ان امام اذا شاء ان یعلم علم

امام، آن گاه که بخواهد بداند، می­داند.

امام علی (ع): از من بپرسید، پیش از آن که مرا از کف بدهید. چرا که در سینه من به سان دریاهای بیکران، دانش­های فراوان نهفته است.

تمام امامان از چنین دانشی برخودار بوده­اند و در پاسخ دادن به هیچ مسئله علمی­ای در نمی­ماندند.

امام رضا (ع): آنگاه که خداوند بنده­ای را برای عهده­داری کارهای بندگان خویش برگزیند، سینه وی را برای این کار، فراخ می­سازد و سرچشمه­های حکمت را در دل او به ودیعت می­گذارد و دانش را به تمامی به او الهام می­کند و از آن پس، او نه در پاسخی فرو می­ماند و نه از راه صواب، سرگشته می­گردد.

بنابراین، پیامبر اسلام و اهل بیت او، از دانش پزشکی برخوردار بوده­اند و اگر ثابت شود که در هر مسئله­ای از مسائل مربوط به این دانش، چیزی فرموده باشند قطعاً کلام آنان مطابق به واقعیت است و از طرف وحی است. (لاینطق عن الهوی)

در ضمن صحت و سقم و جعلی بودن احادیث را باید به علمای علم حدیث بسپاریم و زمانیکه صحت و سقم آن ثابت شد بدون چون و چرا از آن پیروی می­کنیم اگرچه با منطق علم روز نتوانیم آن را توجیه نماییم و باید رهنمودهای این احادیث را با علم جدید آزمایش کنیم تا منطق علمی پزشکی جدید آنرا دریابیم و باید این احادیث متدلوژی پژوهش ما گردد نه فرضیات مطرح شده از سوی غربیها.
منبع : مركز توانبخشي ايرانمهر


طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا