.:: مجله طب نما - آلوئه ورا ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

آلوئه ورا

شاید به جرات بتوان گفت آلوئه ورا در حال حاضر یکی از مهمترین گیاهان دارویی جهان است، گیاه آلوئه ورا از نظر بسیاری از مردم گیاه تازه و ناشناخته ای است در حالی دارای پیشینه تاریخی طولانی است که به قبل از میلاد مسیح می رسد که حقایق تاریخی وجود دارد قرن ها پیش مورد مصرف مردم در سراسر جهان بوده است اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا اشاره شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کاری های روی ظروف و نقاشی هایی از گیاه آلوئه ورا روی دیوارهای معابد باستانی مصر کشف شده است. در افسانه های به جای مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهی چنان گرامی بوده که افراد برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می کردند.داستان هایی نیز درباره استفاده کلئوپاترا از آلوئه ورا، عسل و شیر برای حفظ زیبایی افسانه ای شان گفته می شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مردگان خود بکار می بردند. اما مصریان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قدیمى ارسطو یکى از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.

این گیاه کاکتوس شکل از خانواده زنبق می باشد و گیاه دایمی، گوشتی و آبدار است. ارتفاع آن حداکثر به ۲ متر با برگ های پهن تیغ دار می رسد که گل های آن به صورت خوشه ای در انتهای محور ساقه قرار دارند. قسمت مورد استفاده این گیاه، شیرابه به دست آمده از برگ های آن است که به شکل تازه، خمیری یا خشک شده در دسترس همگان قرار دارد.  اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است. ساقه های این گیاه کوتاه، ضخیم و کم و بیش منشعب و شاخ دار است. در انتهای ساقه بدون برگ و به صورت خوشه های انبوه در رنگ های زرد و قرمز ظاهر می شوند تکثیر گیاه به وسیله قلمه، ساقه و بذر صورت می گیرد. گیاه آلوئه ورا شاخه گل دهنده زیبا با گل های نارنجی دارد وقتی گل های نارنجی به بذر تبدیل می شوند قابل رویش و جوانه زدن هستند.

شرائط اقلیمی :گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد.

آلوئه ورا طبیعت گرم و خشک دارد

خواص درمانی و روش مصرف

جالینوس که از پزشکان بزرگ و مشهورترین پزشک یونانی مقیم روم بوده است اعتقاد داشت از آن جا که آلوئه ورا خون را از قسمت های فوقانی (سر) به سمت قسمت های تحتانی( پاها) می راند لذا از سکته های مغزی جلوگیری می کند.

صبر زرد و خواص آن در طب سنتی ایران شناخته شده بود. چنان که در کتب معتبر پزشکی آن زمان همانند قانون ابن سینا و الحاوی رازی از آن نامبرده شده است و از خواص ضدالتهاب و التیام بخشی آن برای درمان جای زخم و جای ضربه استفاده می گردیده است.

بر اساس اظهارات سالخوردگان جزیره قشم، صبر زرد از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است. در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان و جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده (به عنوان کمک های اولیه در کشتی) و با سازگاری با شرایط آب و هوایی قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است. و همچنین آلوئه ورا در طب پنج هزار ساله هندوستان موسوم به آپودرا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده شده است. همچنین تمدن های بزرگ جهان اعم از ایران، یونان، روم، چین و نیز اقوام آفریقایی، سرخ پوستان آمریکایی آلوئه ورا را گرامی داشته اند.

به گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می شود و در کشورهای کارائیب از برگ صبر زرد به عنوان کمک های اولیه نگهداری می گردد.

مصرف آلوئه ورا در ماه مبارک رمضان : خوردن این گیاه به افراد در حال کاهش وزن یا روزه دار پیشنهاد می شود  چراکه مصرف میوه و سبزی در شرایط آنها باید افزایش یابد. فیبر موجود در این موادغذایی مانع از بروز یبوست شده و به دلیل دیرهضم بودن، احساس سیری ماندگاری را در فرد ایجاد می کند. مشکل اینجاست که فیبرها در معده نفخ و گاز ایجاد می کنند اما خوشبختانه، آلوئه ورا در عین حال که فیبر بالایی دارد در معده نفخ و گاز نیز ایجاد نمی کند پس بهترین گزینه انتخابی در این شرایط محسوب می شود

سرشار از ویتامین ،‌اسیدهای آمینه و املاح معدنی : هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست.  بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است گیاه آلوئه‌ورا دارای سدیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی، مس، کروم، ید، فسفر و آهن می‌باشد که همگی برای متابولیسم سلامتی بسیار حیاتی می‌باشند و همچنین دارای A,B1,B2,B3,B5,B6,B12,C,E,D, Folic acid آلوئه ورا با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن و همچنین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد ژل آلوئه ‌ورا حاوی ۲۰ تا ۳۰ آمینو اسید مورد نیاز انسان است و جالب توجه است که بدن انسان هم قادر به ساختن حدود ۷ تا ۸ نوع از این آنزیمها‌ی ضروری نمی‌باشد

کاهش چربی و قند خون : آنزیمهایی نظیر آمیلاز و لیپاز  که برای کاهش چربی و قند خون مفیدند، در این گیاه موجود  است که قند و کلسترول خون را کنترل می کند

درمان سوء هاضمه ،درمان اسهال خونی ، مقوی معده و ضد یبوست : مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند این گیاه حداقل داراى ۳۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است ژل ‌این گیاه مسهل مفیدی است این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به یبوست وبواسیر هستند ماده مفیدی است و همچنین در درمان اسهال خونی نیز مفید است.

مصرف آلوئه ورا به عنوان خمیر دندان : در پژوهش جدید هم چنین معلوم شد که ژل آلوئه‌ورا در برخی موارد حتی  موثرتر از خمیر دندان‌های معمولی است به طوریکه می‌توان از ژل آلوئه‌ورا مانند خمیر دندان عمل استفاده کرد که قادر به نابود کردن باکتری‌ها و میکروب‌های بیماری زای موجود در دهان است.

درمان ریزش مو : مقداری ژل آلوئه ورا را حدود ۳ ساعت قبل از حمام بر روی پوست سر ماساژ داده و داخل حمام سر را با صابون گیاهی شستشو کنید

درمان اگزما  ، التهاب و سوختگی : از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است ژل آلوئه  ورا در درمان التهاب های پوستی ناشی از اشعه ایکس و لیزر مفید است مقداری از ژل داخل برگ را خارج کرده و روی پوست ماساژ دهید همچنین خاصیت ضدویروسی داشته و در درمان سوختگی های پوستی درجه یک و دو بسیار سودمند است.

استرس و ضعف سیستم ایمنی بدن : مصرف آلوئه ورا برای افرادی که در کنار رژیم لاغری، ورزش هم می کنند و در  نتیجه بیش از هر زمان دیگری در معرض استرس و ضعف سیستم ایمنی هستند توصیه می شود. محدود کردن دریافت مواد غذایی ارزشمند و تحرک زیاد، بدن را خسته می کند به ویژه اگر رژیم غذایی پر پروتئین و مقدار میوه و سبزی مصرفی حداقل باشد. از این رو، خوردن کمپوت آلوئه ورا می تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

درمان جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها ، یخ زدگی ، درد و تورم : در حالت درد می توانید ژل را خارج کرده و  روی قسمت متورم و یا دردناک ماساژ داده و با پارچه ای ببندید و سپس اعجاز آن را مشاهده کنید. به طوریکه گفته شد ژل آلوئه ورا حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند..

حفظ سلامت پوست ،‌ جلوگیری از پیری پوست ، مرطوب کننده ژل آلوئه ورا بهترین کرم مرطوب کننده و همچنین حافظ سلامت پوست افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست به واسطه اکسیژن رسانی بیشتر به سلول هایی که باعث افزایش استحکام و قدرت بازسازی می شود. مقدار ۳ سانتی متر از برگ را از پایین آن جدا کرده و ژل را خارج و روی پوست بمالید بلافاصله ژل جذب پوست می شود. پس از گذشت ۱۰ دقیقه بشویید

نکات مهم

گیاه حتما باید در شرایط  طبیعی و آب و هوای گرم آفتاب شدید رشد کند و مشخصه آن رنگ سبز کمرنگ با خالهای سفید در قسمت پایین برگ می باشد . لذا آلوئه ورای گلخانه ای که عموما برگهای آن کوچک ، باریک و برنگ سبز تیره می باشد خواص دارویی چندانی ندارد.

نباید از ژل در زمان تهوع، استفراغ ، دردهای شکمی، خونریزی و ضعف شدید استفاده کرد.

ژل آلوئه ورا برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.ژل آلوئه ورا برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست.

مصرف آلوئه ورا ممکن است سبب تشدید کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.

کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد

 مادرانی که در زمان شیردهی هستند از این ژل استفاده ننمایند چون امکان تلخ شدن شیرشان وجود دارد .

شرایط نگهداری

برگ را بعد از برش داخل کاغذ پیچیده و در قسمت پایین یخچال نگهداری نمائید


طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا