.:: مجله طب نما - بلغم، مزاج سرد و تر ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

بلغم، مزاج سرد و تر

اين افراد بسيار آرام، صبور و حرکاتشان کند است. اين افراد به طور معمول بسيار دير براي انجام کارها تصميم مي گيرند به طوري که حوصله اطرافيان را سر مي آورند. حال با توجه به ويژگي هاي شخصيتي صفراوي مزاج ها و بلغمي مزاج ها تصور کنيد اگر دو فرد با اين خصوصيات در کنار هم قرار بگيرند، احتمال درگيري و کشمکش بين آنان بيشتر مي شود و به طور قطع قرار گرفتن اين دو شخصيت در کنار هم مشکلات فراواني را به وجود مي آورد، اما اگر ما ويژگي و مزاج خود و اطرافيانمان را بدانيم در مي يابيم که اين تاخير به دليل مزاج فرد است و چه بسا بسياري از موارد نگراني والدين از مقايسه فرزندانشان با يکديگر کاسته مي شود.
اگر ما بدانيم که هر کدام از مزاج ها در يک زمينه خاص استعداد دارد، از همه افراد يک توقع را نخواهيم داشت و کنار آمدن با بسياري از واکنش هاي اطرافيان برايمان آسان تر مي شود.
اگر افراد بلغمي از حالت اعتدال خارج شوند، دچار کندي مفرط مي شوند به صورتي که اين کندي در يادگيري و ضعف حافظه خود را نشان مي دهد. بنابراين اين قبيل اشخاص بايد از غذاهاي سرد با رطوبت بالا به خصوص در فصل سرد سال مانند ماست، دوغ، بعضي سبزيجات، ترشي جات، کاهو، اسفناج، آش جو و ... پرهيز کنند.
يکي از مشکلات مهمي که وجود دارد مصرف انواع ميوه ها در تمام فصول سال مي باشد طوري که امروزه ديگر ما ميوه ها را طبق فصل آن مصرف نمي کنيم و مردم حتي در زمستان هم از کاهو استفاده مي کنند.
مصرف اين سبزي براي افراد بلغمي بسيار مضر است و يکي از مشکلات شايعي که مردم جامعه ما با آن رو به رو هستند فراموشي است که شکل پيشرفته آن همان «آلزايمر» است. اگر چه فراموشي و نسيان علت هاي متعددي دارد اما علت عمده و شايع آن سردي و رطوبتي است که در مغز ايجاد مي شود و اگر فردي دچار چنين مشکلي شد بايد خوراکي هايي با طبع گرم مصرف کند که مصرف ۲۳ عدد مويز (به خصوص مويز سرخ) در روز توصيه مي شود البته بايد توجه داشت که دانه مويز را مصرف نکنيد زيرا دانه آن طبيعت سرد دارد. همچنين خوردن کندر در اين زمينه بسيار کمک کننده است.
آدمهای با مزاج (طبع) سرد و تر (بلغمی مزاج)
الف - خصوصیات جسمی این افراد چاق و پر چربی هستند. پوست سفید و موهای کم پشت دارند. تشنه نمی شوند ، دهان مرطوب ، خواب زیاد دارند، تمایل به مصرف گرمی ها مثل شیرینی و ادویه دارند و تمایل به خوردن سردی ها از جمله ترشی از خود نشان نمی دهند. فصل زمستان فصل بدی برایشان می باشد، سفیدی و بی فروغی رنگ چشم، سفیدی زودرس موها، درشتی بدن.
ب - از نظر بازتابهای روانی ورفتاری گرایش به علوم عقلی و ریاضیات، حسابگر و محتاط، بد بهار و بد زمستان، منطقی و عاقل، میانه رو - محتاط و گاهی ترسو، تجارت پیشه، بدون استعداد ریسک، آرام  و صبور- منزوی و دارای حركات كند، منظم و دقیق، گذشته نگر، ظریف و ریزبین - حساس، كینه توز، دارای استعداد افسردگی، نیازمند محبت، اهل سازش - متاثر از دیگران - بی اراده، درون گرا - خودخور - منفی باف، فراموش كار- كند ذهن، راحت و بی قید به اكثر مسائل و کمتر عصبانی می شوند.
پ - از نظر سازگاری با غذاها : سازگار با غذاهای گرم و لطیف چون نخود آب، آبگوشت، گوشت مرغ و كبوتر، پنیر، گردو، نارگیل، شنبلیله، سیر، دارچین، آویشن، رازیانه، مقل و بالنگو
ج - علایم بیماری دراثر غلبه بلغم بدن علیه خودش انقلاب می کند و رماتیسم مفصلی می آورد. مثل کشک و آب یا سفیده تخم مرغ است و مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است از جنس آب وسرد وتر است و کسانی که سردی زیاد بخورند (ماست ترش ) بلغم فعال می شود. وزیر چشم پف کرده – مزه دهانشان ترش می شود – پوست شل و ول و سفید و آبکی می شود – پوست مقطعی سفید می شود (برص) و موها زود سفید می شود - لک قهوه ای در سفیدی چشم وسردی دست وپا و پا درد و زانو درد – لرزش دست وپا ( پارکینسون ) دیر هضم شدن غذا – درد معده – تنگی نفس موقع خوردن غذا – قلنج می کنند ودوست دارند ماساژ بدهند –درد کمر وبین شانه ها و گرفتگی ماهیچه پشت گردن – کسل و خواب آلود – جاری شدن آب از دهان در خواب – دچار تپش قلب وقتی از خواب بیدار می شوند – رقیق بودن آب بینی – ترشح بینی – سرفه زیاد- فراموشی –دفع ادرار زیاد همراه با فشار ضعف مثانه ،  میلی به غذای صبح، سكته، سفیدی ادرار، درد عقب سر، خواب زیاد(سطحی) خواب دیدن آب باران و برف وادویه.
علت :
غذاهای لبنیات وترشی وسرکه بلغم را زیاد می کند.
د- پیشگیری از بروز غلبه خلط نخوردن غذاهای سرد و تر در فصول سرد سال مانند (ماست، خیار، هندوانه، كاهو، آلو، اسفناج، نارنج، پرتقال، برنج و گوشت گاو و گوساله و بز و ماهی، مرغ و تخم مرغ شهری) خوردن دم كرده استوخدوس یا چای زنجبیلی.
ذ- غذاهای مضر برای بلغمی مزاج ها :
لبنیات – ترشی – لیته – شور – سیب زمینی – عدس – قارچ – گوشت گاو و گوساله – گوشت سفید (برای رماتیسمی ها بد بوده ودرد را زیاد میکند )  – قهوه – نسکافه – میوه ترش وکال – نارنگی –کیوی –گرمک (سرد است) خیار پوست کنده – لیمو شیرین
درمان:
گوشت (شتر – گوسفند – کبوتر – سار – گنجشک ) – ادویه جات ( هل – دارچین – زنجبیل – زیره – زعفران – زنیا – سرنجان – خولنجان – سیر – موسیر – خردل ) – سبزیجات ( کرفس – نعناع – ریحان – جعفری – ترخون – مرزه ) – کلم – مارچوبه – هویج – کدو حلوایی – لیمو ترش – گندم – نخود – گردو هندی – قدومه شیرازی

طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا