.:: مجله طب نما - اخبار - افزایش پیاده‌روی مرگبار در خیابان‌های کشور؛ هر روز ۱۰ کشته! ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
دانلود اپلیکیشن
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

افزایش پیاده‌روی مرگبار در خیابان‌های کشور؛ هر روز ۱۰ کشته!

به گزارش «تابناک»، این آماری است که اخیرا سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده و بر اساس آن، تلفات تصادف با عابران پیاده حدود یک پنجم (۱۹.۸ درصد) از کل تلفات تصادفات در این مدت را به خود اختصاص داده است. آماری که به نسبت گذشته رشد نشان می‌دهد، همان گونه که آمار تلفات همه نوع تصادف در کشورمان به نسبت مشابه سال گذشته افزایش ۲.۱ درصدی نشان می‌دهد.


کافی است تنها یکی دو سال عقب رفته و مثلا آمار مرگ و میر عبور از معابر مختلف در کشورمان در سال ۹۶ را مرور کنیم تا دریابیم که در آن سال روزی ۸ عابرپیاده با تصادف جان به جان آفرین تسلیم می‌کردند که در سال کمتر از ۳۰۰۰ جان باخته می‌شد، در حالی که احتمالا آمار مرگ و میر عابران پیاده در سال ۹۸ تا همینجای سال به حدود سه هزار تن رسیده است.


بر اساس آمار اخیر، استان‌های تهران با ۳۱۷، خراسان رضوی با ۱۷۱ و فارس با ۱۴۹ نفر بیشترین تعداد عابران متوفی را داشته اند. بیشترین سهم تلفات عابران پیاده نسبت به کل تلفات تصادفات، به ترتیب مربوط به استان‌های تهران با ۳۸.۶ درصد، مازندران با ۳۵.۴ درصد و گیلان با ۳۲.۷ درصد بوده است؛ به بیان دیگر در این سه استان عابران پیاده بالاترین سهم را نسبت به کل تلفات تصادفات استان داشته اند.


نکته حائز اهمیت بعدی در این گزارش، رقم خوردن نیمی از مرگ و میر عابران پیاده در راه‌های درون شهری (۵۴.۳ درصد) و ۳۷.۷ درصد آن‌ها در جاده‌های برون شهری بوده است. عجیب آنکه ۶.۶ درصد جان باختگان نیز در راه‌های روستایی تصادف کرده و به رحمت خدا رفته اند. موضوعی که با توجه به کسر کوچک جمعیت روستایی در کشورمان و همچنین دوری بسیاری از روستا‌ها از معابر پرتردد، تعجب آفرینی می‌کند.


افزون بر این، سه چهارم عابران متوفی در تصادفات مرد و یک چهارم زن بوده اند و از لحاظ سنی، ۱/۴۳ درصد عابران پیاده کشته شده در تصادفات هفت ماه امسال در رده سنی ۶۰ سال به بالا و ۱۵.۵ درصد نیز ۱۷ سال و کمتر بوده اند. همچنین ۱۸.۶ درصد از این افراد ۱۸-۳۹ سال و ۲۲.۷ درصد ۴۰-۵۹ سال سن داشته اند.


بر اساس این گزارش، برخورد با خودرو‌های سواری با ۶۳.۸ درصد عمده‌ترین علت مرگ عابران پیاده در تصادفات بوده است و پس از آن برخورد با وانت بار با ۱۱ درصد، موتورسیکلت با ۹.۱ درصد، کامیون و تریلی با ۶.۳ درصد و برخورد با اتوبوس و مینی بوس با ۳ درصد موجب از دست دادن جان عابران پیاده شده است. سایر وسایل نقلیه مانند وسایل کشاورزی و... درصد‌های کمتری را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.


آمار‌های جهانی چه می‌گوید؟


در تمام دنیا عابران پیاده یکی از قربانیان حوادث رانندگی به شمار می‌آیند. قربانیانی که البته بنابر سیاست‌های راهنمایی و رانندگی کشور‌ها تعداد و میزان آن‌ها متغیر است. برای نمونه این اعداد در آمار مقاله‌ای پژوهشی که سال ۹۶ منتشر شده، بدین شرح است: مرگ و میر عابران پیاده در کشور‌های اروپایی و آمریکا حدود ۲۰ درصد، آفریقایی ۴۳ درصد و در خاورمیانه ۵۱ درصد است.


بر اساس آماری که سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا (NHTSA) از تعداد پنج هزار و ۵۰۰ نفری تلفات عابران پیاده در تصادفات کشور آمریکا ارائه کرده است، این رقم در برابر جمعیت این کشور و تعداد خودرو‌ها عددی به نسبت کمتر از آمار تلفات عابران پیاده در کشور ماست. با مراجعه به دیگر منابع توجه به اعداد جدولی که در ادامه می‌آید قابل توجه است:

افزایش پیاده‌روی مرگبار در خیابان‌های کشور؛ هر روز ۱۰ کشته!در واقع اعداد این جدول این فاجعه را پیش روی ما می‌گذارد که عملکرد ما در حوزه کاهش تصادفات و افزایش ایمنی رانندگان تاکنون چندان با توفیق همراه نبوده است
. 

فروشنده طب نما باشید.

اطلاعات بیشتر ارسال عدد 9 به 09303030352

خبرنامه

logo-samandehi
شــماره ​تماس :

03142629718

ایجاد یک زندگی سالم و ارگانیک با محصولات گیاهی ایرانی
فـروش تمام محـصـولات با قـیمـت درج شـده روی کالا 


        

اصــالت کالا : تمامی محصولات از خود کارخانه تولید کننده تهیه و توزیع میگردند.
گارانتی : در صورت عدم تطابق ســفارش مرجــوع و وجه برگشــت داده می شـود.
سیب سلامت : محصولات دارای سیب سبز سلامت سازمان غذا و دارو می باشند .
ارسال مـحــصولات از طریق پست و با جـــعبه و بــسته بندی پســت (دارای پلمپ) 
© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا