.:: مجله طب نما - اخبار - نقش سیستم بهداشتی و دولت در کاهش دیابت نوع 2 ضروریست ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
دانلود اپلیکیشن
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

نقش سیستم بهداشتی و دولت در کاهش دیابت نوع 2 ضروریست

رباب‌بیگم ابوترابی، در نشستی خبری به مناسبت روز جهانی دیابت که در در مرکز معاونت بهداشتی استان برگزار شد گفت: بیماری دیابت اسم شیرینی دارد اما عوارض آن بسیار تلخ است؛ اما خوشبختانه به دلیل اینکه قابل پیشگیری است، می‌توانیم از بسیاری از معلولیت‌ها و هزینه‌های هنگفتی که به سیستم‌های بهداشتی وارد می‌شود جلوگیری کنیم. 

وی افزود:اگر یک بیمار دیابتیک به موقع تشخیص داده‌شود و به موقع درمان شود و حمایت کافی را داشته‌ باشد که جزو بیماری‌های خاص قلمداد شود، مطمئنا در هزینه‌های بیمار کاهش چشم‌گیری رخ خواهد داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد اظهار کرد: باید من هشدار بدهم که اگر کسی نگران سلامت جامعه است باید به بیماران دیابتی فکر کند  و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند، اولا بیماریابی شود، شناخته شود و بعد حتما آموزش کافی برای پیشگیری از دیابت داده شود. 

ابوترابی با بیان اینکه«بسیاری از افراد در معرض بیماری این هستند»، ادامه داد: اما به آن فکر نمی‌کنند، عمدا بیماری را نادیده می‌گیرند و معتقدند من به دیابت فکر نمی‌کنم و آن هم به سراغ من نخواهد آمد، درحالیکه این امراشتباه است. در خانواده‌هایی  که یک فرد دیابتی دارند، افراد دیگر هم در معرض خطر هستند و بهتر است این امر آموزش داده‌ شود می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد تا به‌وجود نیاید. 

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم خاطرنشان کرد:  دیابت نوع دو یک بیماری ارثی است و جلوی ارث را نمی‌شود گرفت اما با حساسیت‌هایی که در ورزش و تغذیه هست باید جلوی آن گرفته شود؛در اینجا نقش سیستم بهداشتی و حمایت دولت بسیارضروری است.

وی با اشاره به اینکه«در شرایط فعلی پیشگیری راحت‌تر از درمان است»، ادامه داد: اگر ما یک دیابتی را در حال حاضر پوشش بدهیم خیلی بودجه کمتری خواهد داشت، تا اینکه یک دستگاه دیالیز خریداری شود و بیمار دیالیز شود و یا برای قطع عضو به ما مراجعه کند و از بیمه قطع عضوش استفاده کند.کافی است به بیماران آموزش دهیم که دیابت را نادیده نگیرند، اگر دیابت را فراموش کنند، دیابت آن‌ها را فراموش نخواهد کرد.

ابوترابی تصریح کرد: باید بودجه‌ای برای بیماران دیابتی در نظر گرفته شود که نه ویزیت پرداخت کنند و نه هزینه درمان بدهند و جزو  بیماران خاص باشند که این افراد مشکلات بسیار زیادی دارند. مریضی که توانایی مالی ندارد و در الفبای زندگیش معطل است، در اینجا عاجزانه استعدعا می‌کنم که دولت بیماران دیابتی را حمایت بیشتری کند و اگر دلسوز افراد جامعه هستند و جامعه سالمی می‌خواهند بیماران دیابتی را دریابند. 

وی بیان کرد: در سال ۲۰۰۵ مطالعه‌ای بر روی ۷۰ هزار و 981 نفر انجام شد که 25 تا 64 ساله بودند، ۸ درصد از این افراد که حدود ۲ میلیون نفر می‌شدند، دیابتیک بودند که ۵۰ درصد از این افراد از دیابت خود اطلاع نداشتند و تقریبا 17 درصد از آن‌ها در مرحله قبل از دیابت بودند. در سال ۲۰۱۱، این آمار از ۸ درصد به ۱۱ و نیم درصد رسیده است که شیوع دیابت تقریبا ۷۵ درصد مانند یک بیماری اپیدمی، درحالیکه بیماری واگیر نیست پیشرفت کرده‌است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد اظهار کرد: شاید آنقدر مردم درگیر مسائل اقتصادی هستند به ورزش و تغذیه‌شان اهمیت نمی‌دهند، همین‌ عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این بیماری افزایش داشته‌ باشد. می‌توانیم بسیاری از بودجه‌ها را حذف کنیم و در عوض به افراد دیابتی  اختصاص دهیم به این دلیل که هر یک از ما در خانواده یک عضو دیابتیک داریم و باید این مسئله را جدی بگیریم. 

ابوترابی گفت: شعار امسال روز جهانی دیابت، دیابت نگرانی هر خانواده است و این امر باعث شده که افراد زیادی با اینکه دیابت دارند، اما به پزشک مراجعه نکنند و از نادیده گرفتن خودشان بهره ببرند. همه ما بهم وابسته‌ایم و خانواده درگیر است و مانند دیگر جوامع نیستیم که فرد به تنهایی با مشکلش دست و پنجه نرم کند، بلکه تمام خانواده درگیر این وابستگی است.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم بیان کرد: یکی از لذت‌های زندگی آزاد خوردن است؛ زمانیکه برای بیمار محدودیت ایجاد می‌کنیم و یکی از لذت‌هایش را از آن می‌گیریم و در عوض  تزریق انسولین و استفاده از دستگاه گلوکومتر را جایگزین می‌کنیم، زندگی و روان این فرد بر اثر این  بیماری تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

ایسنا 

فروشنده طب نما باشید.

اطلاعات بیشتر ارسال عدد 9 به 09303030352

خبرنامه

logo-samandehi
شــماره ​تماس :

03142629718

ایجاد یک زندگی سالم و ارگانیک با محصولات گیاهی ایرانی
فـروش تمام محـصـولات با قـیمـت درج شـده روی کالا 


        

اصــالت کالا : تمامی محصولات از خود کارخانه تولید کننده تهیه و توزیع میگردند.
گارانتی : در صورت عدم تطابق ســفارش مرجــوع و وجه برگشــت داده می شـود.
سیب سلامت : محصولات دارای سیب سبز سلامت سازمان غذا و دارو می باشند .
ارسال مـحــصولات از طریق پست و با جـــعبه و بــسته بندی پســت (دارای پلمپ) 
© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا