.:: مجله طب نما - قرقات ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

قرقات

نام دیگر: قره گیله ، سیاه گیله، قره‌قروت، قراقاط، قراقاظ، قراطاط، سیاه‌دار، قره‌قاط سیاه ، قره‌قاط سرخ کرانبری ، بلوبری و قره قات، انگور باوو

قره قاط

درختچه­ای پر شاخه به ارتفاع دو تا سه متر با برگ‌هایی مشابه برگ مورد است. میوه­ی این گیاه از نخود کوچک‌تر و کروی شکل به رنگ سیاه و در بعضی موارد قهوه­ای سیر است که به طور خوشه­ای بر سر شاخه­های درخت افشان می­باشد. در ایران چند گونه دارد. این درخت در اوایل بهار برگ می‌کند. در ماه اردیبهشت شکوفه می­دهد. شکوفه­های آن متوسط به رنگ سفید و در بعضی موارد زرد تیره هستند. شکوفه‌ها تا خرداد دوام دارند تا آنکه تبدیل به میوه می‌شوند. میوه‌ها کروی شکل در اوایل سبز تیره در اثر اشعه‌ی نور خورشید می­رسند و تغییر رنگ می‌دهند تا آنکه در اواخر اردیبهشت تا تیر مورد بهره­برداری می­گردند. در این ماه‌ها کشاورزان آن را چیده در آفتاب خشک می­کنند و می‌فروشند.

 قرقات طبیعت سرد و خشک دارد.

قسمت مورد استفاده:  میوه

بیماری­های چشم: خستگی‌ چشم از کار روزانه را رفع می‌کند . اگر بر اثر کم­خوابی دچار دید کم چشم شده‌اید از دم کرده‌ی این گیاه کمک بگیرید. ﺑﺮﺍﻱ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺍﻣﺮﺍﺽ ﭼﺸﻢ، ﻫﻨﮕﺎﻡ ﮐﻢ­ﺳﻮ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﺷﺐ، ﻳﺎ ﺑﺮﺍﻱ ﺩﻳﺪ ﺑﻬﺘﺮ ﺭﻭﺯ و ﺩﺭ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻣﺎﻧﻨﺪ بالارفتنِ ﻓﺸﺎﺭ چشم ﻣﻔﻴﺪ ﺍﺳﺖ. همچنین از آب مروارید پیشگیری می کند و در درمان آسیب های شبکیه در اثر دیابت موثر است.

 دندان و لثه :‌استفاده از دمکرده گیاه به عنوان دهانشویه باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان و همچنین جلوگیری از خونریزی لثه می شود.

 دیابت، چربی و فشارخون: مصرف این گیاه به صورت دم کرده طی ۴ تا ۶ هفته باعث کاهش و تنظیم هر سه مورد ذکر شده خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که فقط تکیه کردن به مصرف گیاه کافی نیست،‌بلکه باید برنامه غذایی مناسب داشت تا از عوارض بسیاری مشکلات و بیماری ها در امان ماند.

غلظت خون : این گیاه شباهت های زیادی به زرشک دارد با توجه به اینکه مقادیر مواد تاثیرگذار این گیاه نسبت به زرشک بیشتر بوده و بهترین تاثیر را برای افرادی که دارای غلظت خون هستند داراست.

تصلب شرایین و آمبولی سرخرگی: قرقات اثرات محافظتی بر عروق دارد و با تنظیم فشار خون از تجمع پلاکت ها و لذا تشکیل لخته و مسدود شدن رگها جلوگیری می کند. هنگامی که رسوبات چربی و سایر مواد در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها می‌شود و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت “تصلب شریان” یا همان “آترواسکلروز” می‌گویند. این وضعیت به انسداد عروق خونی قلب (سرخرگ‌ها) و در نتیجه بروز حمله قلبی یا درد قفسه سینه منجر می‌شود. وقتی دیواره داخلی یک سرخرگ آسیب ببیند، یک نوع از سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. رسوبات چربی نیز در این نقاط جمع می‌شوند.در ابتدا رسوبات فقط شامل هزارها سلول‌ حاوی چربی است، اما با پیشرفت این فرآیند، پلاکت ها به لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ حمله کرده و موجب ایجاد زخم و رسوب پلاک می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی (پلاک) است. مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا، تغذیه می‌شوند، به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کننداین احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

اسهال: به دلیل ﻭﺟﻮﺩ ﺗﺎﻧﻦ ﺩﺭ ﻣﻴﻮﻩ­ی گیاه ﮔﺎﻫﻲ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺿﺪ ﺍﺳﻬﺎﻝ ﻣﺼﺮﻑ می­ﮐﻨﻨﺪ. ﻣیوه‌ی ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﺸﮏ ﻭ ﮐﻬﻨﻪ ﺷﺪﻥ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐنید. یک قاشق مرباخوری قرقات را با یک فنجان آب سرد روی حرارت بگذارید تا یک جوش بزند و سپس یک ساعت دم بکشد. سپس صاف­کرده­ی آن را  نیم ساعت قبل از هر وعده­ی غذایی بنوشید.

پیشگیری و درمان سرطان سینه(پستان) : این گیاه معجزه گر دارای منابعی غنی از مواد ضد سرطانی است که برای پیشگیری و حتی جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی مختلف و همچنین سرطان پستان استفاده می شود که برای این امر باید از دمکرده گیاه به صورت روزانه استفاده کرد.

ضدعفونی مجاری ادرار : مصرف مرتب و مداوم از دمکرده این گیاه اثر ضدعفونی کننده مجاری ادرار به ویژه در بانوان را داشته و اگر مبتلا به عفونت های ادراری شدید هستید توصیه می کنم حتماً از دمکرده این گیاه معجزه آسا استفاده کنید و اثر نتیجه بخش چشمگیر آن را مشاهده کنید.

تولید و تثبیت کلاژن: یکی از مهم ترین پروتئین های بدن، کلاژن است که در ساخت قسمت های مختلف پوست برای جوان سازی و ترمیم کننده پوست ، تاندون، رباط و غضروف نقش اصلی را دارا است. کلاژن در زمان التهاب روماتیسمی، امراض دهانی و یا بیماری های استخوان و مفاصل از بین می رود. عمل مهم دم کرده ی گیاه جلوگیری از این عمل است.افزون بر آن دارای خاصیت افزایش ویتامین C داخل سلولی و کاهش شکنندگی مویرگ ها هستند که از این نظر دو برابر قوی تر است.

خاصیت آنتی اکسیدانی : تحقیقات انجام شده، معلوم گشته است که میزان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گیاه چند برابر بیش تر از میوه‌هایی است که مصرف آنها متداول است. آنتی‌اکسیدان‌ها با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد باعث تثبیت آنها شده و جلوی فعالیت‌های شیمیایی زیانبار آنها را می‌‌گیرند. تحت شرایط استرس، قابلیت بدن در جهت تولید آنتی‌اکسیدان‌ها کاهش می‌یابد و استفاده از قر‌قات در این گونه موارد می‌تواند به عنوان منبع غنی از نظر آنتی‌اکسیدان‌ها عمل کند.

تثبیت و تقویت حافظه در سالمندان : مقابله با عوارض سالخوردگی ازجمله کاهش تعادل و کمی‌حافظه از دیگر خواص این گیاه است.

روش های مصرف

 روش های مصرف که در ادامه مطلب مطالعه خواهید کرد برای هر دو نوع محصول یعنی گیاه و بسته بندی تی بک است که باید به صورت دمکرده و دو مرتبه در طول روز میل شود.بهترین زمان مصرف قبل از صبحانه و شام می باشد.

روش مصرف گیاه : ۵ گرم  گیاه را خرد خرد کرده به همراه یک لیوان آب سرد حدود ۱۰ دقیقه روی حرارت قرارداده پس از جوش آمدن شعله را کم کرده و حدود یک ساعت دم کنیدسپس صاف شده را میل می کنید.

روش مصرف تی بک : یک کیسه را نیم ساعت قبل از غذا در یک فنجان آب جوش قرار داده درب آن را ببندید و به مدت  ده دقیقه صبر کنید سپس کیسه را پس از فشردن خارج نموده محتوی فنجان را که مایعی صورتی رنگ با طعم مطبوعی می باشد میل نمایید.

 

نکته ی مهم: این چای همیشه باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود تا بیشترین اثر را داشته باشد.


طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا