.:: مجله طب نما - صفرا مزاج گرم و خشک ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

صفرا مزاج گرم و خشک

صفرا، مزاج گرم و خشک
صفراوي مزاج ها رفتارهاي تند و تيزي دارند و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالايي نشان مي دهند. اين افراد حتي در سخن گفتن هم سرعت بالايي دارند و پيوسته صحبت مي کنند. از ديگر ويژگي هاي روحي، رواني افراد صفراوي مزاج اين است که زود تصميم مي گيرند و خيلي زود تصميم خود را به اجرا در مي آورند. گاهي افزايش صفرا باعث مي شود که فرد حرکتي انجام دهد يعني به محض افزايش صفرا تکانشي دارد و سپس آرام مي گيرد.
در اين افراد عصبانيت آني بسيار مشاهده مي شود. مشکل عمده صفراوي مزاج ها بيشتر در هواي گرم و تابستان بروز مي کند و وقتي مشکلشان حادتر مي شود که غذاي گرم هم مصرف کرده باشند. بنابراين توصيه مي شود اين قبيل اشخاص در هواي گرم تابستان و به خصوص هنگام ظهر کمتر در معرض آفتاب قرار بگيرند و توصيه بعدي ما اين است که از مصرف خوراکي هاي گرم مانند خورشت فسنجان و غذاهاي پرادويه پرهيز کنند تا حرارت بدنشان افزايش نيابد زيرا افزايش حرارت بدن باعث افزايش حرارت کبد مي شود و اگر فرد غذاي گرم خورده باشد غذا در کبد تبديل به صفرا مي شود و افزايش صفرا به عصبانيت بيشتر فرد مي انجامد، بنابراين بهتر است از خوراکي هاي خنک مانند آب دوغ، خيار، گوجه، کاهو، آبغوره، آبليمو و شربت سکنجبين استفاده کرد.
نکته مهم ديگر برخورد با افراد صفراوي مزاج در هنگام عصبانيت است، به عنوان مثال با افرادي که در هواي گرم عصباني و کلافه هستند نبايد مقابله به مثل کرد و به راحتي مي توان عصبانيت آنان را کنترل کرد. بهتر است به اين افراد کمي شربت خنک يا هندوانه خنک داد تا عصبانيت آنان فروکش کند. اين قبيل افراد به طور معمول زود عصباني مي شوند و خيلي زود ناراحتي شان فروکش مي کند بنابراين بهتر است اطرافيان کمي مراعات کنند و شخص عصباني
-آدمهای با مزاج (طبع) گرم و خشک (صفراوی مزاج)
به افرادی صفراوی مزاج گفته می شود که خلط صفرا در بدن آنها غالب تر از بقیه اخلاط باشد.
طبیعت صفرا «گرم و خشک» است و محل آن در «کیسه صفراست».
الف - خصوصیات جسمیزردی چهره و چشم و زبان ، زردی اسكلرا ،كم مو ، لاغری و باریكی اندام و خشكی اندامها، اندام متوسط
این افراد معمولا قد بلند و باریک اندام هستند و نمی توان آنها را به راحتی چاق کرد.
از نظر پوستی، خشک هستند و ناخن های خشک و شکننده ای دارند.پوست کف پاهایشان هم خشکه زده و پوسته می شود. رگ های بدن آنها برجسته است. ممکن است با کمی فلفل دچار آلرژی شوند. آنها افرادی پرانرژی، شجاع، محکم، استوار، باهوش، بیقرار و حاضرجوابند.
معمولا دست های گرمی دارند. عاشق دوش خنک هستند و نمی توانند زیاد در حمام بمانند. گهگاه دچار عصبانیت آنی می شوند. ضمنا افراد صفراوی، کم اشتها هستند.
ب - از نظر بازتابهای روانی و رفتاری : گاهی علاقمند به ادبیات گاهی علاقمند به ریاضی، دارای استعداد خشونت و بدخلقی، پائیز و زمستان را دوست دارند، گاهی عاشق و گاهی فارغ، گاهی بااراده و گاهی سست، گاهی پرانرژی و گاهی كم انرژی، دارای استعداد معنوی (مقطعی)، تند و تیز و بی قرار، گاهی پر جرات و گاهی آرام، پرخاشگر، ناآرام و دو دل، گاهی باعث رنجش دیگران میشود، تیزبین و دقیق در برخی ابعاد، مقید به اصول - منظم - حساس، آینده نگر و گاهی خیالباف و دقیق در تصمیم گیری، حاضر جواب و باهوش، گاهی سخاوتمند، پرحرف، سریع و چالاك - پرانرژی - زود عصبانی شده و زود هم آرام می شوند.
پ-از نظر سازگاری باغذاها : سازگار با غذاهای سرد و تر چون آلو، زردآلو، هندوانه، اسفناج، كدو، خیار، انار، شفتالو، كاهو، دوغ و ماست وترشی ها مثل لواشک و سرکه.
به خوردن خوراکی های شیرین کمتر تمایل دارند.
ج - علایم بیماری در اثر غلبه صفرا:
یرقان، زردی دندان، تب، ریختن مو، كورک در سر، درد گوش و شقیقه، درد دهان، خشكی دهان و بینی تشنگی و سوزش معده، صدای گوش، خشكی مفاصل، سیاتالژی، بثورات، حصبه و نوبه، لذت از نسیم سرد، عدم اعتدال، بیقراری، استفراغ صفراوی، بی میلی به خوراک، خواب دیدن گرما، آتش و خورشید، سیاهی رفتن چشم ،سرگیجه ، طعم دهانشان تلخ شده، سوزش جگر، زیر دنده راست آنها خیلی گرم است و حداقل دو درجه تب دارند و لبهای آنها دچار خشکی بوده ، پوست سرشان ترک خورده و می سوزد و بعنوان شوره و حتی ریشه مژه ودورپلک سوخته و پوسته پوسته می شود ،پوست زبر ، رنگ ادرار زرد تیره ، ابرو می ریزد ،علاقه زیاد به آب یخ و یخ ، تند خو بهانه گیر ، موها تک تک می ریزد ، دیدن خواب هولناک افتادن از بلندی ،جنگ و ستیز.
علت: غذاهای چرب و شیرین صفرا را زیاد می کند.
د- پیشگیری از بروز غلبه خلط :
نخوردن غذاهای با طبع گرم و خشک مخصوصا در فصول گرم، قرار نگرفتن در معرض تابش خورشید و یا در نقاط گرم مانند حمام گرم، پیشگیری از وقوع ناملایمات و پیش آمدهای نامناسب مانند ترس و اضطراب.
خوردن دم كرده گل بنفشه + لیمو عمانی
ذ- غذاهای مضر برای صفرا مزاج ها :
پرخوری – بعد از غذای مختصر دوباره غذا خوردن – آش رشته – ماکارونی - سیر (مطلقا ً نخورید مزاج کبد گرم وتراست وسیر تبدیل به آتش شده وبیمار حالش بد می شود )- شیرینی- فسنجان و غذاهای پر ادویه.
درمان:
انار وشاتوت بهترین دارو است . زرشک – تمشک – زرد آلو – هلو – خیار – کاهو – هویج – روغن زیتون – کنجد – سیب – گلابی – سوپ جو – کدو خورشتی – خوراک قارچ – کدو حلوایی – اسفناج – گشنیز – نخود فرنگی – عدس – ماش – جو دو سر -  لیمو عمانی – آلوخشکه- تمبرهندی- آبلیمو- شربت نارنج- شربت به- شربت توت سیاه- تخم یا ریشه کاسنی- شاطره- گوشت مرغ- سوپ ماش- سوپ اسفناج- سوپ جو با گشنیز-کدو با آبغوره- و... 
  صورتش را با کمي آب خنک شست و شو دهد.

طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا