.:: مجله طب نما - انواع عسل ::.
آزمون مزاج شناسی
آزمون شناخت پوست
فروشگاه طب نما
پیگیری سفارش

  • ورود

  • ثبت نام

  • 0 کالا

انواع عسل

 
عسل گيشنيزگشنیز نوعی سبزی با نام علمی Coriandrum sativum است. این گیاه بومی جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است و ارتفاع آن تا نیم متر هم می‌رسد. اغلب گشنیز تولیدی ایران که حدوداً ۶۵ درصد کل کشور می‌باشد در شهرستان نهاوند استان همدان و بقیه در شهرستان‌هایی نظیر اقلید و… برداشت می‌شود و بصورت خشک وارد بازار می‌شود. در ایران از برگ و ساقه گشنیز به عنوان سبزی‌جات خوردنی استفاده می‌شود. ریشه گشنیز در آشپزی، به‌ویژه آشپزی تایلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در کاهش اضطراب و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر ادرارآوری این گیاه در انسان، باعث کاهش فشار خون، دفع سنگ‌های کلیه و مثانه، رفع تجمع آب در بافتها(اِدم) می‌گردد.  بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماری های مختلف از آن استفاده می کرده است. در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می کردند. پزشکان قدیم عقیده داشتند گشنیز از سرایت امراض جلوگیری می کند، از این رو به افراد مبتلا به آبله دستور می دادند که آب گشنیز را به دور چشمهایشان بمالند تا میکروب آبله به چشم ها سرایت نکند. گشنیز گیاهی است علفی و یک ساله، به رنگ سبز که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتی متر نیز می رسد. برگ های آن به دو شکل ظاهر می شوند. آنهایی که در قاعده ساقه وجود دارند به شکل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی می شود. قسمت مورد استفاده گیاه، ساقه، برگ و میوه آن است. میوه گشنیز گرد و به رنگ زرد است. بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریباً بد بو است ، ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می شود.
 کمک به درمان سرفه های تحریکی
 مفید برای درمان درد های عضلانی
  کمک به هضم غذا
 ضد حساسیت  ( الرژي ) 
 ضد سرع و تشنج
و...
عسل يونجه
 یونجه در اقصی نقاط دنیا و از جمله در ایران به فراوانی یافت می شود.یونجه یکی از گیاهان شهد خیزی است که به طریق مصنوعی کشت وابیای می شود.در خاکهای قلیایی کشت شده به بهتین وجه رشد کرده و در شرایط اب و هوای گرم و خشک با رطوبت خاک بالا شهد بیشتری تولید می کند.شهد یونجه به رنگ روشن،مطبوع،خوشمزه ومعطر است؛نوش در گل یونجه سنگین است و عسل ان در شان به سرعت رس نمی کند.عسل استخراج شده یونجه در رطوبت بالا و حرارت مناسب در طول دو الی سه ماه رس می بندد.زنبور عسل در هنگام شهد گیری از یونجه به زحمت باعث گرده افشانی گل می گردد.از این رو در صورت وجود گیاهان شهد خیز دیگر انها را به یونجه ترجیح می دهد.
همزمان با تولید شهد یونجه زنبورعسل از گیاهان دیگر نیز شهد جمع اوری می کند.امیختگی شهد انها با شهد یونجه باعث کدر شدن  رنگ عسل یونجه می شود.از این روبعضی افراد اشتباها چنین می پندارند که رنگ عسل یونجه کدر است.عسل یونجه چه خالص و چه مخلوط  با عسلهای دیگر جزو بهترین و معطر ترین عسلها است که به بازار عرضه می شود.
به طور کلی ۲۱گونه مختلف یونجه وحشی در خاور دور وجود دارد که تولید گلهای زرد رنگ و رشد و نمو خوب در خاکهای ابیاری شده از اختصاصات انها است و از نقطه نظر نکتار جزو گیاهان شهد خیز به حساب می ایند.
 نشاط آور
 آرام بخش اعصاب
خون ساز
از بین برنده ورم های بدن
به دلیل دارا بودن ویتامین های A و  K برای خون دماغ مفید است
مناسب برای رفع لرزش اندام
مناسب برای رفع اختلالات در عادت ماهیانه خانم ها
و...
 
عسل چند گياه
خواص:
عسل چندگیاه (چندگل)، نوعی عسل طبیعی است که از گل گیاهان متعددی حاصل می گردد. این عسل ترکیبی از خواص دارویی دو یا چند عسل زیر را دارا می باشد:
عسل بابونه ، عسل آفتاب گردان ، عسل جعفری ، عسل آویشن ، عسل گون ، عسل سیاه دانه ، عسل مرکبات ، عسل یونجه ، عسل اقاقیا ،  عسل گشنیز ، عسل اسطو خودوس، عسل قنقال ، عسل اکالیپتوس ، عسل ریحان ، عسل مریم گلی ، عسل بهار نارنج ، عسل گون گز انگبین ، عسل شوید ، عسل زرشک ، عسل شیرمال ، عسل زولنگ ، عسل شبدر ، عسل عناب ، عسل کنار عسل سدر) ، عسل گلنگار ، عسل اکلیل کوهی ، عسل بلوط ، عسل زیرفون ، عسل گندم سیاه ، عسل تمشک و سایر عسل های طبیعی کوهستان ها ، دشت ها ، مراتع و جنگل ها.
عسل های چندگیاه بسته به گلهایی که زنبورعسل بر روی آنها پریده و شهد و گرده گل های آن ها را جمع آوری نموده است، طعم و رنگ متفاوتی دارند ولی چیزی که مبرهن است خواص درمانی متعددی است که این نوع عسل دارا می باشد.
خواص عمومی عسل چندگیاه
عسل طبیعی و خالص چندگیاه به دلیل داشتن آنزیم‌های گوارشی از قبیل ‌آمیلاز،‌ ساکاراز، لیپاز و...، به هضم غذا کمک می‌کند.
ضد ترش کردن معده (عسل افزایش ترشحات اسیدی معده را تعدیل می‌کند)
ضد ورم و عفونت روده
ضد یبوست
تب بر
ضد اسهال
ضدعفونی کننده دستگاه گوارشی
تقویت کننده اعصاب
ضد سرفه، آسم و زخم معده
ضد سنگ کلیه و مثانه
ضد کم خوابی و کم اشتهایی
تصفیه کننده خون و کبد
معالج میگرن
ضد پوکی استخوان
ضد نفخ
تقویت کننده عمومی بدن
و....
 
عسل گون
گياهان علفي يا به صورت بوته‌هاي چوبي خاردار و يا عاري از خار مي‌باشند. انواع مولد كتيرا و به طور كلي گونه‌هايي از آنها كه بوته مانند و داراي ساقه‌هاي چوبي هستند، گون ناميده مي‌شوند.
اين گياهان عموماً برگهايي مركب از برگچه‌هاي متعدد و غالباً فرد دارند ولي در بين آنها ندرتاً گياهاني با برگهاي ساده نيز يافت مي‌شوند. گلهاي آنها به رنگهاي صورتي، قرمز، گلي، بنفش، زرد، سفيد و مجتمع به صورت گل آذين‌هاي مختلف خوشه و سنبله است.
در ساقه بعضي از نمونه‌هاي بوته مانند گون‌ها، نوعي ماده صمغي فراهم مي‌گردد كه خودبخود و يا بر اثر ايجاد شكاف به خارج ترشح مي‌شود. اين ماده كه به سهولت بر روي ساقه خشك مي‌گردد، پس از جمع‌آوري تحت نام كتيرا به بازارها عرضه مي‌شود.
كتيرا در بازار تجارت به صورت قطعات مسطح، نوار مانند و چين خورده و يا رشته‌اي شكل، معمولاً نامنظم و به رنگهاي سفيد يا مايل به زرد و غالباً كدر در معرض استفاده قرار مي‌گيرد. كتيرا ماده‌اي سخت و با مقاومت است. كتيرا در آب حل نمي‌شود ولي با جذب آب به صورت لعاب چسبنده‌اي درمي‌آيد.
 
مقوی مغز
مقوي اعصاب
انرژی زا
تقویت کننده حافظه
برای کم خونی
خواب آور
تقویت کننده معده
ملین
مفید برای زخم های چشم و دردهای چشم
مفید  ورم ملتحمه چشم
برای خشونت سینه و حلق و حنجره
مفید برای گرفتگی صدا
تقویت روده
درد کلیه
مثانه
مجاری ادراری
و ....
 
عسل گون كنار
درخت سدر یا همان کنار از جمله درختان منطقه گرمسیری کشور می باشد که درفصل پاییز پر از شکوفه های سفید ریز می شوند و عطر آنها بسیار مطبوع است .میوه این درخت کنار است که درعکس پایین نمایش داده شده .عسل شکوفه های درخت کنار هم بسیار لذیذ است
منطقه رویش گیاه کنار:
دشت های جنوب کشور از دزفول تا بوشهر
 
زمان برداشت عسل:
از اواخر تابستان تا اواسط پاییز
مقوی و انرژی زا
فعال کننده حافظه
مفيد براي رشد کودکان
 مسهل صفرا
 كاهش حرارت بدن
موثر و بازکننده گرفتگی هاست
از بين برنده کرم معده و روده
مفید برای گرم مزاجان
مناسب برای ناراحتی ها و زخم رود و تب مفید
مناسب برای آبله و سرخچه و عطش
مناسب برای سستی اعضا
تقویت مو 
 
جلوگیری از  ریزش مو
تقویت اعصاب
تحلیل ورم های گرم
عسل گون زرد
آستراگالوس (Astragalus) که با نام های اسطراغالیس و گون نیز در برخی منابع ذکر می شود، گیاهی است خود رو و در دامنه کوه های ایران بوفور یافت می شود. دارای گل های زیباست و میوه آن شبیه میوه نخود می باشد. چنانچه این گیاه را پودر کرده و بر روی زخم های کهنه بپاشاند هم خاصیت ضدعفونی دارد و هم به سلول ها قدرت ترمیم می دهد تا بهبودی زخم تسهیل گردد.
درمان التهاب مثانه
درمان ورم پروستات
 دفع سنگ‌های کلیه و مثانه
 درمان ورم معده، تقویت عمومی بدن
 ضد تهوع
و ...

طب نما نزدیک به 10 سال است که در ضمینه تولید و عرضه محصولات عطـاری(فرآورده و غیر فرآورده) فعالیت نموده و  مجموعه ای از بهترین ،موثرترین و سالم ترین کالاها را در اختیار شما عزیزان قرار داده است ، با توجه به حذف واسطه قیمت ها بسیار مناسب و منصفانه بوده وهمچنین امکان گـارانـتـی مرجوعی از کالا خود گواه کیفیت محصولات میباشد.تمامی محصولات دارای اسـتاندارد و سـیـب سـلـامـت ، کد غـذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا می باشد. ارسال سفارشات در طـب نما از طـریق پست، باربری و  پیک و با بسته بندی محفوظ و مطمئن صورت میپذیرد .در حال حاضر بسیاری از فروشندگان نیز محصولات مورد نیاز خود را از طب نما تهیه مینمایند.


زندگی سلامت محور با محصولات گـیاهی 

 

خبرنامه

logo-samandehi

دفتر مرکزی : 03142629718


سفارشات تلفنی : 09303030352


© حقوق کپی برداری برای طب نما محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا